eTwinning projekt - Surprising Customs and Traditions From Around the World

Običaji i tradicija dio su naše povijesti i baštine. Ovisno o tome gdje se nalazimo, tradicije iz cijelog svijeta mogu izgledati pomalo čudno, ali sve su vrlo fascinantne i daju nam priliku upoznati i razumjeti vrijednosti drugih ljudi.

Iz tog su se razloga nastavnice Marija Brkić i Dijana Pintarić u rujnu 2020. godine uključile u eTwinning projekt Surprising Customs and Traditions From Around the World.

Naš projekt daje priliku učenicima da u provedbi zadanih aktivnosti tijekom godine shvate važnost tradicije i kulturne baštine.

Projekt traje do svibnja 2021. godine  i svaki mjesec učenici iz raznih europskih i svjetskih škola predstavljaju svoje običaje na kreativan način te ih prezentiraju u različitim digitalnim alatima. Iz naše su se škole u taj projekt uključili većinom učenici 2. B, 4. A i 4. B razreda te su tijekom proteklih mjeseci vrlo uspješno predstavljali hrvatske običaje i tradicije. U listopadu i studenom smo upoznali naše projektne partnere iz Turske, Jordana, Italije, Rumunjske, Španjolske, Cipra, Slovačke, Poljske, Ukrajine, Portugala i Litve te izradili naš projektni logo.

Nakon toga smo u prosincu predstavljali naše običaje te je Patrik Mutak iz 2. B razreda vrlo uspješno predstavio zagorski običaj štrajenja na projektnom blogu. OVDJE možete pogledati naš zajednički blog s opisom raznih zanimljivih običaja diljem svijeta.

U siječnju smo predstavljali naše novogodišnje i rođendanske običaje te izrađivali digitalne plakate na tu temu.

U veljači smo predstavljali tradicionalnu glazbu i plesove te tradicionalne priče.

Učenici Patrik Mutak i Patrik Delija iz 2. B razreda predstavili su drmeš i klapsko pjevanje. Njihovo predstavljanje dio je naše zajedničke projektne “televizijske emisije” izrađene u digitalnom alatu genial.ly, u kojoj se sluša i upoznaje tradicionalna glazba iz zemalja projektnih partnera. Klikom na poveznicu OVDJE ili na sliku možete pogledati našu eTwinning glazbenu televiziju.

Učenice Dorotea Rožić i Dijana Mohač iz 4. A u našoj su projektnoj e-knjizi s tradicionalnim pričama i legendama  izrađenoj u digitalnom alatu Storyjumper predstavile zagrebačku narodnu legendu o kamenih svatovima, a učenik 4. B razreda, Lukas Mazan, predstavio je legendu o Veroniki Desinićkoj.  Uz priču, izradili smo i strip s temom iz tih legendi. Pogledajte naš strip o Kamenim svatovima.

Također, u digitalnom smo alatu Photofunia izradili naš zajednički kalendar za 2021. godinu koji možete pogledati OVDJE

Do svibnja nas čekaju još mnoge zanimljive aktivnosti vezane uz proljetne običaje, tradicionalnu hranu, svadbene i sportske običaje te tradicionalnu odjeću.

Radujemo se budućim radovima naših učenika!

objavio: MARIJA BRKIĆ   datum: 8. 3. 2021.