Mjesec borbe protiv ovisnosti (15.11.-15.12.) u SŠ Konjščina i EBŠ Slavonski Brod

Prema navodima na mrežnim stranicama Ureda za suzbijanje zlouporabe droga, Mjesec borbe protiv ovisnosti u Republici Hrvatskoj obilježava se u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca. Svake godine u navedenom razdoblju obilježavanje se provodi s ciljem upozoravanja cjelokupne javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti a osobito droga te se time nastoji potaknuti sve subjekte u društvu na aktivnu borbu protiv ovisnosti i zlouporabe droga poduzimanjem zajedničkih aktivnosti za uspješno suprotstavljanje ovom ozbiljnom problemu današnjice. Više na linku UREDA.

Iz tog su razloga Srednja škola Konjščina i EBŠ Slavonski Brod udružile snage inicijativom profesorica Hrvatskog jezika Ivane Opačak i Dijane Pintarić te odlučile s učenicima organizirati niz aktivnosti koje bi na kraju dovele do on-line susreta.

Učenici 2.b razreda su na Satu razrednika proveli tihu debatu Treba li legalizirati marihuanu?

Pisano su izražavali svoje stavove i odgovarali na stavove suučenika u formi rasprave. Rezultate pismene tihe debate komentirali smo usmeno.

Na satu su Hrvatskoga jezika u sklopu teme Prometeji usmeno komentirali na koje se sve načine pojedinac može boriti za bolji svijet, svijet bez ovisnosti. Također, naučili su što su loši, a što dobri argumenti u raspravi.

Na satu razrednika gledali smo videomaterijale (video 1 Izvor: TedEd Lessons worth sharing), video 2 - Izvor: DW News) na temu ovisnosti i (zlo)upotreba droga te ih komentirali i izražavali svoje stavove o temama videa, stavovima govornika u videima te izdvajali informacije koje su im bile nove.

Sljedeća je aktivnost bila istražiti cyber ovisnost i napisati nova saznanja u Google dokumentu.

Kruna ove aktivnosti bila je on-line rasprava za vrijeme nastave u koju su se iz EBŠ Slavonski brod uključili učenici 1.e razreda pod mentorstvom prof. Opačak, a iz SŠ Konjščina učenici 2.b razreda pod mentorstvom prof. Pintarić.

Učenici su se prvo kratko predstavili te raspravljali o tezama:

1. Osobe koje nisu probale droge ne mogu o njima govoriti objektivno.
  2. Mladi (i njihovi roditelji) dovoljno su informirani o drogama i njihovu učinku na čovjeka.
  3. Puno je krivih i nepoptunih informacija o sredstvima ovisnosti koje ljudi koriste “rekreativno”...i zbog toga društvo ima pogrešno mišljenje i stav o lakim drogama.
  4. Ljudi često postanu emocionalno ovisni o sredstvima ovisnosti koje koriste “rekreativno”.
  5. Društvo ima pogrešno mišljenje i stav o sintetičkim i teškim drogama.
  6. Društvo ima pogrešno mišljenje i stav o ovisnosti o internetu.
  7. Mislim da je umjereno korištenje sredstava ovisnosti sigurno.
  8. Veća je vjerojatnost da će pušači probati marihuanu.
  9. Moguće je prestati biti ovisnik.

Na temelju učeničke diskusije nastao je i njihov Wordart o temi ovisnosti.

Vrlo su jasno i zrelo izražavali svoje stavove, upotrijebili svoja znanja i vještine te time učinili ovu diskusiju veselom, živahnom i nadasve poučnom.

Zahvaljujemo učenicima koji su sudjelovali u ovom prekrasnom druženju i odlično se snašli u ovakvom virtualnom druženju s kolegama iz druge škole. Iako im je to bio prvi put, pokazali su da su spremni za nove izazove.

Posebnu zahvalu upućujemo profesorici Brkić koja nam je bila domaćin ZOOM sastanka kako bismo mi raspravljali bez tehničkih poteškoća.

Autor teksta: prof. Dijana Pintarić

objavio: MARIJA BRKIĆ   datum: 4. 12. 2020.