EPAS radionica o europskim vrijednostima u našoj okolini

U petak, 28. travnja, učenice 3. A i učenici 4. B razreda, s nastavnicama Marijom Brkić i Martom Hajster, sudjelovali su u online EPAS radionici koju je organizirala i vodila nastavnica Snježana Krištofik Juranić iz Srednje škola Isidora Kršnjavoga Našice.

Radionica je počela predstavljanjem sudionika - učenika i nastavnika iz deset hrvatskih, uglavnom slavonskih, srednjih škola (Srednje škole Isidora Kršnjavoga Našice, Ekonomsko-birotehničke škole Slavonski Brod, Gimnazije ''Matija Mesić'' Slavonski Brod, Srednje škole Pakrac, Srednje škole Donji Miholjac, Gimnazije i strukovne škole Jurja Dobrile Pazin, Srednje škole Konjščina, Gimnazije Požega, Ekonomske škole Požega i Gimnazije Vukovar).

Nakon toga, prisutni su podijeljeni u četiri tima u kojima su osmišljavali haiku pjesme na temu nadolazećeg produženog vikenda.

Zatim je započela rasprava o nešto ozbiljnijoj temi - europskim vrijednostima u našoj okolini. Učenici su kritički razmislili o nekoliko važnih pitanja. Prvo je bila inkluzija pa su sudionici radionice navodili prednosti, ali i neke nedostatke inkluzije koje primjećuju u svojim školama. Nakon toga, prisutni su, na temelju vlastitih iskustava, zaključili da učenici putnici i učenici ne-putnici nemaju jednake prilike tijekom svog školovanja, a onda su prokomentirali koliki je stupanj demokracije u školama koje pohađaju i mjestima u kojima žive. Na kraju, učenici su iznijeli svoj stav o tome osigurava li hrvatski obrazovni sustav stjecanje političke pismenosti i vrijednosti građanskog odgoja i obrazovanja i koja je optimalna dobna granica za ostvarivanje glasačkog prava. Svoja su razmišljanja, osim usmeno tijekom sastanka, sudionici radionice podijeli i u zajedničkom Padletu.

Bilo je ovo još jedno vrijedno i poučno iskustvo. Veselimo se najavi idućih susreta!

objavio: Marta Hajster   datum: 28. 4. 2023.