Dan Europe i eTwinninga u projektu Down EU Avenue

Virtualnim sastankom na platformi Zoom partneri u međunarodnome eTwinningovu projektu Down EU Avenue, ambasadori Europskoga parlamenta iz Rumunjske, Španjolske i Hrvatske, obilježili su nadolazeći Dan Europe i Dan eTwinninga koji se slave 9. svibnja.

Sastanak je održan u srijedu, 3. svibnja, započeo je u 9:00 sati, a organizirala ga je i moderirala prof. Ivana Opačak iz EBŠ Slavonski Brod koja je u uvodnome dijelu događanja prezentacijom ukratko predstavila europske ciljeve i vrijednosti.

Nakon toga, riječ su preuzeli učenici.  Predstavnici timova iz šest škola - dviju rumunjskih (Liceul Tehnologic Lazar Edeleanu Navodari i Liceul Teoretic Pontus Euxinus Lumina), jedne španjolske (Colegio Salesiano Laviaga Castillo Saragosa) i triju hrvatskih (SŠ Konjščina, SŠ Pakrac i EBŠ Slavonski Brod) – kratkim su govorima (1 – 2 min), unaprijed pripremljenima prema zadanim smjernicama, na engleskom jeziku izložili svoja promišljanja o šest europskih vrijednosti – ljudskom dostojanstvu, slobodi, jednakosti, vladavini prava, ljudskim pravima i demokraciji.

Srednju školu Konjščina, uz podršku svojih suučenika i nastavnica Marije Brkić i Marte Hajster, predstavio je Patrik Mutak iz 4. B razreda jednominutnim govorom o slobodi.

Sljedeći je dio online proslave održan u virtualnome projektnom prostoru na platformi Spatial koji su zajedno uredile koordinatorice projekta, prof. Ciolpan i prof. Opačak. Učenici i nastavnici mogli su izraditi svoje avatare (virtualne likove) i prošetati unutarnjim i vanjskim virtualnim prostorom, pregledati projektne materijale u dvjema galerijama, družiti se, veseliti i fotografirati u predvorju koje su uredili dodavanjem digitalnih materijala – e-čestitki izrađenih na platformi Canva povodom Dana Europe i eTwinninga.

Na kraju događanja učenici su, u zajednički oblaku riječi na platformi Mentimeter, još jednom uputili lijepe želje Europi i eTwinningu povodom njihova nadolazećeg rođendana.

Virtualni projektni prostor bit će predstavljen, i otvoren za javnost, 9. svibnja 2023., na Dan Europe i eTwinninga.

objavio: Marta Hajster   datum: 3. 5. 2023.