Proslava Dana Europe

Učenici 4. b razreda, Dorijan Habuš, Filip Haramustek, Dario Labaš i Kristijan Strahonja, u pratnji nastavnika Marije Brkić i Dragutina Škrleca, predstavili su Srednju školu Konjščina na Festivalu vještina održanom povodom obilježavanja Dana Europe.

Na Dan Europe, 9. svibnja, slavi se obljetnica predstavljanja Schumanove deklaracije, odnosno plana osnutka Europske zajednice za ugljen i čelik koja je utrla put današnjoj Europskoj uniji. Budući da je ona 2023. proglasila Europskom godinom vještina, proslava se održala s naglaskom na cjeloživotnom obrazovanju, dodatnom usavršavanju i digitalnim vještinama pa su u njoj, između ostalih, sudjelovale i obrtničke EPAS škole koje je okupio Marko Boko iz Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj.

Program Festivala vještina je, na Europskom trgu u Zagrebu, svečano otvorio predsjednik Vlade Andrej Plenković. Osim njega, uvodne su govore održali i gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević, direktor za urede Europskog parlamenta u državama članicama Stephen Clark, voditelj predstavništva Komisije u Hrvatskoj Ognian Zlatev i veleposlanica Kraljevine Švedske NJ. E. Diana Helen Madunic kao predstavnica švedskog predsjedanja Vijećem EU-a.

S obzirom na to da je glavna tema bila učenje i razvoj, odnosno stjecanje novih digitalnih i zelenih znanja i kompetencija u skladu sa zahtjevima modernog tržišta rada, učenici Srednje škole Konjščina, kao jedne od obrtničkih škola ambasadora Europskog parlamenta, predstavili su LEGO MINDSTORMS robote koje su sami složili i programirali u sklopu izbornog predmeta Robotika.

Osim što su se mogli informirati o programima mobilnosti te upoznati s učenicima i profesorima obrtničkih EPAS škola, posjetitelji su na Europskom trgu mogli i razgledati štandove država članica Europske unije i hrvatskih zanatlija, ali i sudjelovati u radionicama, panelima i kvizovima.

Zbog predsjedanja Vijećem Europske unije, ovogodišnji je partner organizacije proslave Dana Europe bilo i Veleposlanstvo Kraljevine Švedske koje se, povodom Europske godine vještina, povezalo s IKEA-om, pa je organizirano i natjecanje u sastavljanju ormarića u kojem su pobijedile spretne ruke učenika naše škole. Čestitamo im!

Kratak pregled najzanimljivih trenutaka Festivala vještina pogledajte u videu.

U isto se vrijeme Dan Europe slavio i u prostorima Srednje škole Konjščina. Naime, 1. a razred je, s nastavnicom Barbarom Pluščec, istraživao gastronomiju i prehrambene navike u državama članicama Europske unije. Nakon uvodnih prezentacija, učenici su rješavali Kahoot! kviz kako bi provjerili koliko su toga upamtili, a zatim su i okusili neka od tipičnih europskih jela.

objavio: Marta Hajster   datum: 10. 5. 2023.