Posjet tvrtke SYSTAL IT - programiranje robota

U petak 27. rujna 2023. god. SŠ Konjščina posjetili su Matija Buden i Mislav Hruškar. Matija je bivši učenik naše škole koji je nakon SŠ Konjščina završio studij Elektrotehnike na Sveučilištu Sjever. Mislav je završio FER. Matija i Mislav imaju vlastitu tvrtku SYSTAL IT i bave se programiranjem PLC-ova za autoindustriju.

PLC je programabilni logički kontroler – industrijsko računalo bez kojega je danas nezamisliva automatizacija industrijskih procesa. Naši tehničari za električne strojeve s primijenjenim računalstvom imaju u četvrtom razredu predmet Industrijska računala na kojemu uče programirati PLC-ove. Učenicima četvrtog razreda Matija i Mislav održali su dvosatno predavanje o primjeni i programiranju PLC-ova i robota, a školi su poklonili nekoliko vrijednih Siemensovih uređaja vezanih uz automatsko upravljanje.

Učenicima je predavanje bilo izuzetno zanimljivo jer su iz prve ruke čuli kako se programiraju PLC-ovi koji upravljaju robotima u tvornicama BMW-a, Toyote, Mercedesa i drugih proizvođača automobila i koji se problemi pri tome javljaju, kako se skraćuje proizvodni proces i koliko se pažnje posvećuje sigurnosti svih sudionika u proizvodnom procesu. Posebno je bio zanimljiv podatak da svakih 110 sekundi s proizvodne trake izađe jedan novi automobil. Tijekom predavanja učenici su našim gostima postavljali pitanja. Na kraju predavanja Matija i Mislav su obećali da s time neće prestati suradnja naše škole s njima. U drugom polugodištu, kada učenici četvrtog razreda već budu bolje upućeni u programiranje PLC-a, dobit će problemski zadatak za koji će trebati napisati program. Učenik koji napiše najbolji program bit će financijski nagrađen. Dogovoreno je da se slična suradnja nastavi i sljedećih godina. Vjerujemo da će učenicima ovaj susret i predavanje kao i saznanja i informacije koje su dobili biti poticaj za učenje. Matija i Mislav učenicima mogu biti izvrstan primjer kako ulaganje u vlastito znanje otvara mladim ljudima široke putove prema uspjehu i kako se zahvaljujući tehničkom znanju i poznavanju stranih jezika može biti uspješan u Europi, a živjeti u Hrvatskoj.

Zbog svega toga u ime učenika i djelatnika SŠ Konjščina možemo samo reći veliko hvala Matiji i Mislavu.

objavio: Milojka Rataić   datum: 2. 10. 2023.