Konferencija Desetljeće zasluženih prilika i izazovi koji dolaze

U ponedjeljak, 18. prosinca 2023., nastavnica Marija Brkić sudjelovala je na konferenciji Desetljeće zasluženih prilika i izazovi koji dolaze koju je organizirao Ured Europskog parlamenta u Republici Hrvatskoj, a na kojoj se raspravljalo o sigurnosnim izazovima i migracijama te ekonomskim kretanjima u Hrvatskoj i Europskoj uniji.

Na početku konferencije sve je okupljene pozdravila Maja Ljubić Kutnjak, v. d. voditeljice Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj.

Nakon uvodnog govora ministra vanjskih poslova i izaslanika predsjednika Vlade RH Gordana Grlića Radmana održana je prva panel-rasprava pod nazivom Schengen danas i sutra: Perspektiva sigurnosti u kojoj su sudjelovali Davor Božinović, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova, Karlo Ressler, zastupnik u Europskom parlamentu i član Odbora za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove, Siniša Hajdaš Dončić, zastupnik u Hrvatskom saboru i predsjednik Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost i Senada Šelo Šabić, viša znanstvena suradnica na Institutu za razvoj i međunarodne odnose.

Nakon kratke stanke uslijedila je i druga panel-rasprava, Hrvatska u eurozoni: godina izazova i prilika. O toj su temiraspravljali Boris Vujčić, guverner Hrvatske narodne banke, Sunčana Glavak, zastupnica u Europskom parlamentu, Boris Lalovac, zastupnik u Hrvatskom saboru, potpredsjednik Odbora za financije i državni proračun, Ana Zorić, ravnateljica Uprave za gospodarstvo i financijski sustav u Ministarstvu financija i Marijana Ivanov, profesorica na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Konferencija je sudionicima omogućila pregled očekivanih perspektiva razvoja najznačajnijih ciljeva Europske unije i upoznavanje s projekcijama provođenja istih u Hrvatskoj.

objavio: Marta Hajster   datum: 19. 12. 2023.