Učenici SŠK dr. sc. Borisu Jokiću predstavili rezultate svog istraživanja Stres i njegov utjecaj na mentalno zdravlje

Danas, 11. siječnja 2024., Srednja škola Konjščina ugostila je dr. sc. Borisa Jokića i njegovu suradnicu Janu Šimon kako bi im učenici predstavili rezultate istraživanja Stres i njegov utjecaj na mentalno zdravlje provedenog u okviru izbornog nastavnog predmeta Škola i zajednica.

Istraživanje su, uz mentoricu Tatjanu Hunjak, provodili učenici 3. a razreda, a njegove su rezultate predstavile učenice Dorotea Loina, Elizabeta Kušt, Antonija Jakšić i Teodora Šeb.

Nakon analize poteškoća i problema s kojima se članovi lokalne zajednice susreću, učenici su primijetili kako je problem mentalnog zdravlja onaj koji najčešće prolazi ispod radara, pogotovo u ovim postpandemijskim godinama, te su odlučili istražiti stvarno stanje, i to na velikom broju ispitanika, njih 504. Anketu je ispunilo znatno više žena od muškaraca, većinom učenika u dobi od 14 do 20 godina (80 %). Anketa je pokazala da je 67 % ispitanika pod stresom što je vrlo zabrinjavajuće pogotovo zato što je 50 % ispitanika istaknulo da taj stres uzrokuje upravo škola, tj. posao.

Nakon što su učenice predstavile svoje istraživanje, gospodin Jokić je prikazao rezultate sličnog istraživanja, provedenog na razini cijele Hrvatske i, naravno, puno većem broju učenika (anketiran je svaki četvrti učenik trećih razreda srednje škole). Podaci su vrlo slični te je zaključeno da je problem mentalnog zdravlja mladih zapravo globalni problem i da o toj tabu-temi treba početi otvoreno razgovarati jednako kao i o ostalim bolestima.

Izrazito smo ponosni na naše ŠiZ-ovce koji su odradili nevjerovatan posao provodeći anketu i prezentirajući je, a već su čak i poduzeli neke konkretne korake kako bi se njihovim suučenicima pomoglo da detektiraju i reagiraju na prve znakove depresije, anksioznosti i drugih sličnih stanja.

objavio: Marta Hajster   datum: 11. 1. 2024.