Održani predavanje i tribina o izborima za Europski parlament

U utorak, 9. travnja, učenici Srednje škole Konjščina, juniorski ambasadori Europskog parlamenta, u Kulturno i turističko-informativnom centru Konjščina održali su predavanje i tribinu o nadolazećim izborima za sve zainteresirane građane.

Na početku susreta, koji su moderirali učenici 2. b razreda Jan Gorički i Ivan Krznar, okupljene je pozdravila predsjednica Školskog odbora Srednje škole Konjščina, nastavnica Jasna Crneković, a onda su ih moderatori upoznali s programom Škola ambasador Europskog parlamenta istaknuvši kako Srednja škola Konjščina u njemu sudjeluje već 8 godina i kako se prošle godine zasluženo popela na prvo mjesto na evaluacijskoj rang-listi programa.

Nakon toga, učenica Dorotea Loina iz 3. a razreda održala je predavanje o povijesti Europske unije, njezinom značaju i njezinim institucijama, s naglaskom na ulozi Europskog parlamenta i važnosti izlaska na izbore 9. lipnja.

Zatim je uslijedila tribina tijekom koje su učenici Dorian Platužić iz 2. b, Dorotea Loina, Elizabeta Kušt i Antonija Jakšić iz 3. a, Adam Štaba i Stjepan Zagorec iz 3. b te Dora Grofelnik i Lucija Šiftar iz 4. a razreda razgovarali o tome što predstavlja pojam superizborna godina, zašto je bitno iskoristiti biračko pravo na svim izborima koji slijede, što je (dobrog) građanima Republike Hrvatske donijelo članstvo u Europskoj uniji, ali i osporili neke od najčešćih isprika koje birači koriste kao opravdanje da ne bi izašli na izbore.

Učenici su svojom upućenošću, osviještenošću i ozbiljnošću oduševili sve prisutne, a posebno su ponosne bile njihove mentorice, seniorske ambasadorice Marija Brkić, Marta Hajster, Barbara Pluščec i Mateja Brezić Kovač.

Osim učenika i nastavnika Srednje škole Konjščina, pozivu na tribinu i predavanje odazvala se i predsjednica Općinskog vijeća Općine Konjščina Ines Debelić, no naši su ambasadori odlučni u tome da motiviraju i aktiviraju veći broj birača zbog čega će o demokraciji i pravu glasa govoriti i na Dan Europe, 9. svibnja, na Trgu dr. Franje Tuđmana u Konjščini.

objavio: Marta Hajster   datum: 10. 4. 2024.